CEZA MUHAKEMESİNDE UZLAŞTIRMA SEMİNERİ BURSA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

CEZA MUHAKEMESİNDE UZLAŞTIRMA SEMİNERİ BURSA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

       

    Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Konulu Seminer Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının ev sahipliğinde, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Faruk AYDINER, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Sayın Aytekin SAKARYA, Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Dairesi Başkanı Sayın Orhan CÜNİ ve Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Uğurhan KUŞ'un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

    Seminere ev sahipliği yapan Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan KUŞ'un açılış konuşması ile başlayan seminer, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ömer Faruk AYDINER, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Sayın Aytekin SAKARYA'nın konuşmaları ile devam etti.

    Uzlaştırmanın Mahkemelerin iş yükünün azaltılması ve Toplumsal Barış açısından önemine değinen Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan KUŞ, "Uzlaşma bize göre bir kültürdür toplumu toplum yapan ve ona özünü veren dolayısı ile de geçmişten bugüne taşınan örf ve adetler gelenek ve görenekler, aidiyet, ulusal kimlik din vb. bir çok özellik uzlaşma kültürünün şekillenmesinde ve toplumsal yapımızda yer edinmesinde büyük bir rol oynamıştır. Bizde millet olarak aslında geçmişten günümüze uzlaştırma kültürünün etkin ve yaygın olduğu bir toplumsal yapıya sahibiz bu sebepledir ki bu kurumu yani uzlaştırma kurumunun hukuk sistemimiz içerisinde sağlam bir yer edinmesi gerektiği ve günden güne etkinliğini, verimliğini arttırmamız gerektiği inancındayım" dedi.

    Uzlaştırma Konusunda Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının üzerine düşen görevi en iyi şekilde ifâ ettiğini sözlerine ekleyen Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Uğurhan KUŞ, ". Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı olarak 01/01/2017 tarihi ile 15/12/2017 tarihi arasında uzlaştırma teklifi yapılan, müzakerelere başlanan ve uzlaştırma ile sonuçlanan dosya sayısı oran olarak % 89 ve Cumhuriyet Başsavcılığımız bünyesinde ki 6863 soruşturma dosyasından 6161 dosya uzlaştırma ile sonuçlanmıştır. Bu oranın Türkiye ortalamasında yüksek bir oran olduğunu düşünüyorum. Üstün bir gayretle çalışan Cumhuriyet Savcılarımıza, uzlaştırma personelimize teşekkür ediyorum, gayretlerini takdîrle karşılıyor ve devamını diliyorum" şeklinde konuştu.

ADALET BAKANLIĞI CEZA İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜ SAYIN AYTEKİN SAKARYA;
""TOPLUMSAL BARIŞA'DA KATKISI VAR""

    Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Uğurhan KUŞ'un ardından söz alan Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin SAKARYA Uzlaştırmayla mağdur ve fail arasındaki uyuşmazlığın çözülmesi dışında toplumsal barışa da katkı sağlandığına değinerek, "Taraflar genellikle sosyal dayanışma örneği olan edimler üzerinde anlaşmaktadır. Bunlara örnek olarak ihtiyaç sahiplerine bağış, engelli vatandaşlarımıza akülü araba, okullarımıza kırtasiye bağışı, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere mont, ayakkabı gibi kıyafet bağışı, kadın ve çocuk derneklerine, kadın sığınmaevlerine bağış, şehitlerimiz için mevlit okutulması, Mehmetçik Vakfı, LÖSEV, şehit ve gazi yakınları için açılan hesaplara bağış yapmak, fidan ve ağaç dikme, park ve bahçe hizmetlerinde bir süre çalışmak gibi edimler bulunuyor." dedi.

ADALET BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCISI ÖMER FARUK AYDINER;
"BİZİM İNSANIMIZ HAKİKATEN DEĞERLİ VE KIYMETLİ";

    Kavga eden, arası bozuk olan insanların belki de "Şurada biri yok mu? Araya girse, ikimize de kızsa, 'Kenara çekilin.' dese, biz de uzlaşsak." beklentisi içinde olduğunu dile getiren Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ömer Faruk AYDINER, "Bunun ekonomik tasarruf boyutunun dışında toplumsal barışa da katkısının büyük olduğunun zaten sizler de farkındasınız. O yüzden adliyemize gelen vatandaşları 'Evet burada adalet var, ben vicdanen rahatladım. Vicdanen buradan rahat ayrılıyorum.' diyecek bir halde gönderme sorumluluğumuz var. Meslektaşlarımızın hepsinin bu bilinçte olduğunun farkındayım. Eksik olan daha fazla gayret, çaba, insanımıza daha fazla değer ve kıymet verme. Bu ülkenin insanı, bizim insanımız hakikaten değerli ve kıymetli." dedi.
Dünya düzeninin ABC'si, anahtarı adalettir diyen Gül, "Hazreti Peygamber´in hayatı her safhasında adaleti müjdelemiş, bu kavramı mühimsediğini göstermiştir. Veda hutbesindeki, “Arap´ın Arap olmayana, siyahın kırmızıya, kırmızının siyaha takvadan öte hiçbir üstünlüğü yoktur” sözleri, adaletin, eşitliğin bir manifestosu mahiyetindedir. İşte bu topraklar, bu tarih, bu medeniyet, adaleti öylesine önceleyen bir inanç etrafında halelenmiş, yükselmiş ve ilerlemiştir. Ecdadımız asırlarca bu topraklarda bu medeniyeti geliştirmiş, hayatın her alanında ´insanı yaşat ki devlet yaşasın´ anlayışı hep hükümran olmuştur. Adil anlayışın bayraktarlığını yapan ecdadımız ve onun bu anlayışını sürdüren Türkiye, inşallah bu sesi daha yüksek şekilde söylemeyi sürdürecektir. Arakan’da ve dünyanın pek çok yerinde, Filistin’de, Irak´ta, Suriye´de akan Müslüman kanlarına seyirci kalan dünyanın artık adaletten, insanlıktan, süslü kelimelerden uzak bir şeyler söylemesinin, yapmasının vakti geldi de geçiyor. Biz bir kez daha güçlülerin değil, haklıların egemen olduğu bir dünya için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

    Bursa Çelik Palas Otelde 22 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Seminer, sunumlar, soru- cevap ve öneriler sunulduktan sonra sona erdi.

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bursa Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster : Bursa Bilgi İşlem Müdürlüğü
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.