YARGI DÜNYASI BURSA'DA BULUŞTU

 

MECELLE BURSA'DA YENİDEN HAYAT BULDU

       

Türkiye Adalet Akademisi tarafından 25-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen  Uluslararası Mecelle Sempozyumu yurtiçi ve yurtdışından gelen konuklarıyla Bursa'da gerçekleştirildi.

Bursa Çelik Palas Otelde gerçekleşen Uluslararası Mecelle Sempozyumu'na Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül, Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Başkanı Sayın Mehmet Akarca, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Şentop, Bursa Valisi Sayın İzzettin Küçük, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Uğurhan Kuş, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sayın Sait Gürlek, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Sayın Abdulkadir Şahin, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sayın Abdülkadir Karlık, milletvekilleri, Ürdün ve Umman’dan gelen Yüksek Yargı Heyeti  ve akademi ve yargı çevresinden birçok kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan sempozyum, ney dinletisi ve Kur"an tilavetiyle devam etti. Açılış konuşmasını Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Sayın Yılmaz AKÇİL'in yaptığı sempozyum,  Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL, Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT ve Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan ÇAVUŞOĞLU'nun  konuşmalarıyla devam etti.

Sempozyum, etkinliğe ev sahipliği yapan Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Uğurhan KUŞ'un konuşması ile son buldu.

BAŞBAKAN YARDIMCISI  SAYIN HAKAN ÇAVUŞOĞLU;
"MECELLE KAVRAMI İLE HİÇ KARŞILAŞMAMIŞTIK"

Türkiye Adalet Akademisi katkılarıyla düzenlenen programda konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu, "Bir hukukçu olarak tamamen bireysel eğitim tecrübelerimi anlatarak sizlere takdim ettiğimde, aslında Mecelle konusunun ve bu sempozyumun ne denli büyük bir öneme haiz olduğunu hep birlikte idrak etmiş olacağız. Daha ilk gençlik yıllarımda imam hatip lisesi son sınıfında fıkıh hocamız, Osmanlı’nın son dönemlerinde İslam fıkhından Mecelle kaideleri diye bir hukuk sistemi oluşturulduğunu ama çok geçmeden başta Fransızlar olmak üzere Batılıların baskısıyla bunun kaldırıldığını anlattığında henüz bu konuyu anlayabilecek kapasitede değildik. Ama Mecelle diye bir şey duymuştuk bir kere. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi´nde 4 yıl süren hukuk eğitimimiz boyunca ise neredeyse Mecelle kavramı ile hiç karşılaşmamıştık. Allah’tan ki imam hatipte bir ilahiyatçı hocamız azıcık bahsetmişti de Mecelle konusu biraz aklımızda yer etmişti ve Mecelle kavramına az da olsa aşina olmuştuk. Yoksa ülkemizin en köklü hukuk fakültelerinden biri olan Ankara Hukuk Fakültesi´nde bile Mecelle’nin mahiyeti ve önemi hakkında ciddi bir malumat sahibi olmadan mezun olmuştuk." diye konuştu.

ADALET BAKANI SAYIN ABDULHAMİT GÜL:
“DÜNYA DÜZENİNİN ANAHTARI ADALETTİR"

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nun ardından sempozyumda söz alan Adalet Bakanı Sayın  Abdulhamit Gül, yaşanan zulümlere karşı adil sistem ve anlayışa ihtiyaç olduğunu söyledi.
Dünya düzeninin ABC'si, anahtarı adalettir diyen Gül, "Hazreti Peygamber´in hayatı her safhasında adaleti müjdelemiş, bu kavramı mühimsediğini göstermiştir. Veda hutbesindeki, “Arap´ın Arap olmayana, siyahın kırmızıya, kırmızının siyaha takvadan öte hiçbir üstünlüğü yoktur” sözleri, adaletin, eşitliğin bir manifestosu mahiyetindedir. İşte bu topraklar, bu tarih, bu medeniyet, adaleti öylesine önceleyen bir inanç etrafında halelenmiş, yükselmiş ve ilerlemiştir. Ecdadımız asırlarca bu topraklarda bu medeniyeti geliştirmiş, hayatın her alanında ´insanı yaşat ki devlet yaşasın´ anlayışı hep hükümran olmuştur. Adil anlayışın bayraktarlığını yapan ecdadımız ve onun bu anlayışını sürdüren Türkiye, inşallah bu sesi daha yüksek şekilde söylemeyi sürdürecektir. Arakan’da ve dünyanın pek çok yerinde, Filistin’de, Irak´ta, Suriye´de akan Müslüman kanlarına seyirci kalan dünyanın artık adaletten, insanlıktan, süslü kelimelerden uzak bir şeyler söylemesinin, yapmasının vakti geldi de geçiyor. Biz bir kez daha güçlülerin değil, haklıların egemen olduğu bir dünya için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 

YARGITAY BAŞKANI SAYIN İSMAİL RÜŞTÜ CİRİT;
"MECELLE TOPLUMUN ÖZ KÜLTÜRÜNÜN BİR ESERİDİR"

Ahmet Cevdet Paşa'nın bugünkü adliyenin şekli olan Divan-ı Ahkam-ı Adliye'nin kuruluşunda önemli hizmetlerde bulunduğunu belirten Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü CİRİT, "Ahmet Cevdet Paşa'nın bir hukuk adamı olarak sadece Osmanlı tarihi değil hukuk dünyasına kazandırdığı en önemli eseri hiç şüphesiz Mecelle-i Ahkam-ı Adliye'dir. Özelikle Ahmet Cevdet Paşa'nın ısrarıyla Fransız Medeni Kanunu'nun alınmasından vazgeçilerek İslam hukukunun ilgili hükümlerinin kanunlaştırılmasına karar verilmiştir. Mecelle, Türk İslam hukuk tarihinde başarıyla hayata geçirilmiş ilk medeni kanun örneğidir."dedi.

Mecelle'nin, çıktığı toplumun öz kültürünün bir eseri olarak yürürlüğe girdiği andan itibaren Osmanlı toplumu hayatına uyumda, herhangi bir zorluğa ve sistem değişikliğine sebep olmadığını vurgulayan Cirit, yaklaşık 150 yıl önce hazırlanan Mecelle'nin, Osmanlı hakimiyeti döneminde 4 kıtada bulunan ülkelerde uygulandığını, hatta Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrıldıktan sonra bu ülkelerin yeni yaptıkları kanunlarda da yine Mecelle'den izler görüldüğünü söyledi.

 

BURSA CUMHURİYET BAŞSAVCISI  SAYIN UĞURHAN KUŞ;
"MECELLE CAM BİR FANUSTAYDI"

Uluslararası Mecelle Sempozyumunun kapanış konuşmasını yapan ev sahibi Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Uğurhan KUŞ, sempozyumun amacına ulaştığını düşündüğünü belirterek, "Üç gün boyunca süren sempozyumun sonuna geldik, birazdan inşallah kapanış yapacağız. Umarım bütün katılımcı arkadaşlarımız bu sempozyumdan azami derecede istifade etmişlerdir. Özellikle yabancı hocalarımızın ve  katılımcılarımızın Mecelleye hakimiyetleri ve Mecelle'ye ilişkin sunumları ve çok kıymetli bilgileri paylaşmaları bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Osmanlının torunları olarak bu konuda ne kadar eksik olduğumuzu da görmüş olduk. Bizler çok kıymetli varlıklarımızı camdan bir fanus içerisine koyarak kaldırırız, bir rafa ya da dolaba koyarız yıllarca orada unuturuz. Mecelleyi' de yıllar önce öyle bir fanusa koymuş ve kaldırmışız. Çok şükür ki bu sempozyumla bu fanusu açtık ve Mecelle'yi bu fanustan çıkardık ve ne kadar işimize yarayabileceğinide bugün görmüş olduk." dedi.

 Uluslararası Mecelle Sempozyumunu gerek katılımcıları gerek konusu itibariyle çok önemsediklerini vurgulayan Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Sayın  Uğurhan KUŞ, "Öncelikle bu sempozyumun ilimizde yapılmasına karar veren  Türkiye Adalet Akademimizin Sayın Başkanına, başkan yardımcılarına ve  tüm personeline bu sempozyumun düzenlenmesindeki en büyük katkıyı hak eden Bursa Büyükşehir Belediyemizin değerli Başkan ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Yine aynı şekilde üç gün boyunca kahrımızı çeken otel çalışanlarına ve burada gece gündüz demeden sizin için çalışan Başsavcılık personelimize teşekkür ediyorum. İnşallah bir kez daha böyle bir sempozyumda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın." dedi.

 

ULUSLARARASI MECELLE SEMPOZYUMU BURSA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bursa Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster : Bursa Bilgi İşlem Müdürlüğü
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.